Alter Ego Logo Skin Solution Logo

ЗА НАС

Специјалистичка ординација по дерматовенерологија и естетска медицина "SKIN SOLUTION". Др. спец. дерматовенеролог Наталија Јорданова-Траески. Ординацијата ги поседува следните сертификати: Сертификат по дерматохирургија, сертификат за филери, сертификат за ботокс, сертификат за мезотерапија, сертификат за фототерапија, сертификат за дерматоскопија, сертификат за козметичка алергологија, сертификат за хемиски пилинг и сертификат за ЕЛОС технологија.

Работно време:
од понеделник до петок од 10:00 – 20:00
сабота од 10:00 – 14:00 часот.

УСЛУГИ

се за вашата кожа

ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГИЈА

 • Дерматолошки консултативни прегледи
 • Специјалистички кожни и венерични прегледи и терапија
 • Калтеризација и криотерапија (отстранување на брадавици, младежи, кондиломи)
 • Лекување на акни, лузни од акни и пигменти
 • Лекување на целулит

ПОВЕЌЕ

ЕСТЕТСКА ДЕРМАТОЛОГИЈА

 • ТРЕТМАНИ НА ЛИЦE
 • Микродермоабразија

  Механичка техника на контролирана ексфолијација која се користи да ги отстрани мртвите или оштетени слоеви од површинскиот слој на кожата и го стимулира процесот на подмладување на кожата. Резултатите од микродермоабразија се следните: - отстранување на мртвите клетки од површинскиот слој на кожата - отстранување и редуцирање на акни, лузни од акни и пигменти - регулирање на себумот на кожа склона на создавање акни - осветлување на кожата - остстранување на оштетените слоеви на кожата - обновување на кожата - стимулација на создавање на колаген - забавување на процесот на стареење на кожата - подобрување на структурата на кожата - намалување на фините брчки - поздрава кожа, еластична и со подобрена структура. Според Американската асоцијација на естетска пластична хирургија (ASAPS) МИКРОДЕРМОАБРАЗИЈАТА се наоѓа на ТОП 5 листата на најдобри нехируршки методи за разубавување. Микродермоабразијата се изведува со медицински апарат со паралелно ослободување на течности за поквалитетен третман!

 • OXY терапија на лице

  Медицински третман при кој се користат раствори од адекватни киселини со различни концентрации. Овој третман врши длабока ексфолијација на кожата при што ги елиминира и редуцира акните, лузните од акни,пигментите и ја регенерира оштетената кожа. После терапијата со хемиски пилинг се создава здрава и еластична кожа,со подобрена структура и тонус. Бројот на потребни третмани за оптимални резултати се одредува според индикациите на кожата. Поради одредено благо до умерено лупење на кожата,кое го предизвикуваат хемиските пилинзи,потребна е примена на соодветни кремови за да се забрза реепитализацијата на кожата.

 • АХА терапија

  Оваа терапија врши постепено и неагресивно отстранување на мртвите клетки од површинскиот слој на кожата истовремено зголемувајќи ја нејзината еластичност. Се изведува со 10% млечна и гликолна киселина збогатена со есенцијални масла и витамини. Се применува за третирање на акни, лузни од акни, пигменти, пори. Исто така дава одлични резултати при процесот на регенерација на кожата, нејзино подмладување и хидратација. Бидејќи не предизвикува лупење, АХА терапијата се изведува во текот на целата година.

 • Ултразвучен пилинг

  Ултразвучниот пилинг врши длабинско чистење на кожата на лицето и особено е погоден за луѓе со осетлива кожа. Третманот се изведува со помош на ултразвучни бранови. Апаратот со ултразвучни вибрации ги отфрла комедоните од кожата,но притоа нема никакво непријатно чувство. Во исто време се отстранува тенок слој на површински мртви келии од кожата на лицето. Освен далбинско чистење на лицето, овој третман ја зголемува хидратацијата на кожата, ја подобрува нејзината циркулација, го подобрува нејзиниот тонус и структура и допринесува за подобра апсорција на препаратите за нега на лице.

 • Инјектирање на ботокс

  НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ЕМОЦИИТЕ ДА ОСТАВАТ ТРАГИ НА ВАШЕТО ЛИЦЕ!
  Секоја емоција предизвикува реакција-насмевка, збрчкување на веѓите и челото. Дури и среќата е вид стрес и остава белег на кожата во вид на брчки. Терапијата со ботокс е најдобар нехируршки метод против брчки во областа на челото, околу очите и меѓу веѓите. Инјектирањето на минимални количества на ботокс директно во мускулатурата предизвикува нејзина релаксација пришто кожата на третираната област се измазнува. Првите промени се забележуваат после 72 часа. Максималниот ефект е после 14 дена, а времетраењето од 4-6 месеци. Следната апликација на ботокс се прави после 6 месеци а ефектот се продолжува од 8-12 месеци.

 • Инјектирање на дермални филери

  Светски тренд на пополнување брчки и зголемување волумен на усни!
  Времето остава траги кои можеме да ги избришеме! Хијалуронската киселина е природен прозивод за кожата кој е одговорен за нејзината еластичност и хидратација. Пополнувањето на брчки со хијалуронска киселина е ефикасна и не е штетна процедура, доколку се изведува од страна на стучно лице дерматолог. Освен за пополнување на брчки и зголемување на волумен на усни, дермалните филери се користат и за други естетски корекции. Се инјектираат брзо и едноставно, а резултатите се инстантни и веднаш видливи. Постигнатиот ефект е природен.

 • Мезотерапија и мезопорација

  Мезотерапија претставува тераписка метода на вбризгување на активни супстанции во кожата т.н коктели (витамини, амино киселини, антиоксиданси и др.) со помош на мали игли со димензии од 04-06см. Терапијата се користи за да се постигнат следните ефекти: подмладување на кожата на лицето, вратот и деколтето, редукција на брчки и стопирање на процесот на стареење, затегнување на кожата и подобрување на нејзината општа состојба. Бидејќи се изведува со специјални мали игли, третманот е речиси безболен. Единствен несакан ефект може да биде појава на црвенило и модринки кои се повлекуваат за неколку дена.
  Мезотерапија претставува иновативен и ефикасен метод на транспортирање на високомолекуларни супстанции длабоко во слоевите на кожата без притоа да ги повреди. Третманот се изведува без игла и претставува сосема безболен и едноставен метод. Ефекти од терапијата се следните: намалување на фините линии и брчки, подмладување на кожата, зголемување на волуменот и еластичноста, измазнување, тонизирање и хидратација. Нема можни компликации и не се појавуваат хематоми и отоци. После третманот слободно можете да се социјализирате.

 • Апаратен лифтинг на лице

  Оваа процедура е во состојба да направи чудо без интервенции на пластичната хирургија. Ја нарекуваат “лифтинг за време на паузата за ручек” бидејќи е апсолутно безболна, кратка и неинванзивна процедура и не остава никакви белези на лицето. Уште од првата процедура се забележува подобрување на тонусот на кожата, а после неколку процедури започнува да се стега овалот на лицето и да се намалува подбрадокот. Кожата го враќа својот сјај а вие изгледате одморено, свежо и подмладени!

 • Купероза терапија

  Оваа терапија ги зајакнува крвните садови и ја смирува чувствителната кожа која има тенденција на проширени капилари (купероза). Го намалува црвенилото а кожата станува цврста и освежена. Освен за третирање на купероза, терапијата е погодна и за редукција на темни кругови и подочници.

 • OXY терапија на лице
 • Биоелектростимулации на лице
 • Криотерапија
 • Радиоендодермална терапија
 • Радиофреквенца
 • Криолиполиза
 • Ласерско третирање на габ. инфекции
 • Ласерска рејувенација
 • Ласерско третирање на пигменти
 • Ласерско отстранување на влакна
 • Дермапен
 • Дерма ролер
 • Плазма пен
 • ТРЕТМАНИ НА ТЕЛО
 • Хемиска липолиза

  Медицинска процедура на топење на масни наслаги на различни делови од телото. Процедурата се изведува со апликација на микроинекции директно во масното ткиво на третираната регија. Станува збор за нехируршки и безболен метод кој успешно го подобрува вашиот изглед на оние регии каде што сите претходни напори не успеале (вежбање, диети и сл). Најчесто третирани регии се: стомак, задник, бутови, подбрадок и др.

 • Ултразвучна кавитација

  Нехируршка техника која вклучува користење на ултразвучни бранови кои овозможуваат раскинување на врските на масните клетки, кои на крај се отстрануваат преку уринарниот систем. После сесија третмани со ултразвучна кавитавија мастите се отстранети на третираните регии од телото. Пиењето вода е суштински важно при оваа процедура бидејќи помага во елиминирање на токсините и мастите од телото. Најчесто третирани регии се: стомак, колкови, бутови, задник, нозе. Терапијата се изведува со медицински апарат за поквалитетен третман.

 • Мезотерапија

  Иновативна терапевтска метода која се користи за лечење на целулит, согорување на масни наслаги и редукција на стрии. Процедурата се состои од вбризгување на специјални раствори т.н коктели од витамини, минерали, аминокиселини, медикаменти со помош на мали игли со димензии од 0,4-0,6 см длабоко во слоевите на кожата, без притоа да ги повреди. Бидејќи се користат специјални мали игли,терапијата е скоро безболна и нема никакви несакани последици. Единствен несакан ефект може да биде појава на црвенило и модринки кои се повлекуваат за неколку дена. Резултатите се видливи после неколку дена а бројот на потребни третмани го одредува дерматолог во зависност од индикациите.

 • Анти целулитна мезопорација

  Оваа терапија се изведува со валјак и ролер со помош на кои се инјектираат анти целулитни коктели (КОРЕАНСКИ ВОДЕН АНАСОН, БИЛНИ РАСТЕНИЈА, КОФЕИН, ХИЈАЛУРОНСКА КИСЕЛИНА, Л-КАРНИТИН, ГУАРАНА ЕКСТРАКТ) кои ги блокираат причинители за создавање на целулит. Активните супстанции се внесуваат длабоко во слоевите на кожата без притоа да ги повреди. Терапијата е безболна и нема несакани ефекти. После третманот можете слободно да се социјализирате. Бројот на третмани се одредува во зависност од степенот на целулит.

ПОВЕЌЕ

КОЗМЕТОЛОГИЈА

 • Медицински третман на лице
 • Класичен третман на лице
 • Анти-акне третман на лице
 • Третман на лице за пигментирана кожа
 • Третман на лице за сува и дехидрирана кожа
 • Третман на лице за нормална и комбинирана кожа
 • Оксигенска терапија на лице
 • Озонска терапија на лице
 • Хијалуронска терапија на лице
 • Витаминска терапија на лице
 • Златна терапија на лице
 • Кавијар терапија на лице
 • Енергетски третман на лице
 • Третман на лице со матични клетки и фактор на раст
 • Колагенска терапија на лице
 • Витамин Це терапија на лице
 • ДНК терапија на лице
 • Третман на лице со алое вера
 • Третман на лице со мед и млеко
 • Чоколаден третман на лице
 • Морски третман на лице
 • Третман за околу очи
 • Моделирачки третман на лице, врат и деколте
 • Третман за реконструирање на врат и вратна линија
 • Анти целулитни масажи

ПОВЕЌЕ

ВИДЕА

Види Видеа

КОНТАКТ

Промоции

CLOSE

РЕГИСТРИРАЈ СЕ

За да бидете информирани за сите наши понуди и случувања.
Вемолиме регистрирајте се.